Ana Sayfa / Sağlık / Titreme Hastalığı (Esansiyel Tremor) Nedir?
Sağlık Persöneli

Titreme Hastalığı (Esansiyel Tremor) Nedir?

Titreme hastalığı, beyin ve sinir sisteminde meydana gelen bir rahatsızlıktır. Diğer adı esansiyel tremor olan bu hastalık, en sık görülen hareket bozukluğudur. Genellikle ellerde, kollarda, başta ve ses tellerinde titreme şeklinde kendini gösterir.

Esansiyel tremor, yaşlı bireylerde görülen bir hastalıktır. Genellikle 65 yaşın üstündeki bireylerde görülse de, daha genç yaşlarda da ortaya çıkabilir. Hastalık, erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülür.

Titreme hastalığı, genellikle genetik bir hastalıktır. Yani, aile geçmişinde titreme hastalığı olan bireylerde bu hastalığın görülme olasılığı daha yüksektir. Bunun yanı sıra, stres, yorgunluk, aşırı kafein tüketimi, bazı ilaçlar ve alkol gibi faktörler de titreme hastalığını tetikleyebilir.

Esansiyel tremor, genellikle tehlikeli bir hastalık değildir. Ancak, hastaların günlük yaşamlarını etkileyebilir. Örneğin, titreme ellerle iş yapmayı zorlaştırabilir veya sosyal ortamlarda utanç verici olabilir. Tedavi yöntemleri arasında ilaç tedavisi, ameliyat ve derin beyin stimülasyonu (DBS) gibi seçenekler yer alır.

Titreme hastalığına sahip olan bireylerin, tedavi yöntemlerini doktorlarıyla birlikte değerlendirmeleri ve uygun tedaviyi seçmeleri önemlidir.

Tekrar Kontrol Edin

Odaklanma Sorunu Yaşayanlar İçin Çözüm Yolları Nelerdir?

Günümüzde, birçok insanın karşı karşıya kaldığı bir sorun odaklanma sorunu. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve sürekli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super