Ana Sayfa / Sağlık / Tansiyon Nedir?
Sağlık Persöneli

Tansiyon Nedir?

Tansiyon, kanın damarlardaki basıncıdır. Kanın kalp tarafından pompalanarak atardamarlara verilmesi sonucu damarlara uyguladığı kuvvettir. Tansiyon, iki ölçüde ifade edilir: sistolik (büyük) ve diyastolik (küçük) tansiyon. Sistolik tansiyon, kalbin kasılarak kan pompaladığı en yüksek basınçtır. Diyastolik tansiyon ise kalbin kasılmadığı, dolu olduğu ve kanın akım hızının en düşük olduğu durumdaki kan basıncıdır.

Normal tansiyon, yetişkinlerde 120/80 mmHg’dir. Bu değerlerden yüksek olması hipertansiyon olarak adlandırılır. Hipertansiyon, yüksek tansiyon nedeniyle kan damarlarına verilen zararın, kalp krizi, inme, böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği bir hastalıktır. Düşük tansiyon ise tansiyonun normal değerlerin altında olmasıdır. Düşük tansiyonun belirtileri arasında baş dönmesi, halsizlik, bayılma hissi ve göz kararması yer alır.

Tansiyonun düzenli olarak ölçülmesi, sağlıklı bir yaşam için önemlidir. Hipertansiyonun oluşumunu önlemek veya tedavi etmek için, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, sigara ve alkol kullanımının sınırlandırılması ve stresle başa çıkma yöntemleri gibi yaşam tarzı değişiklikleri önerilir. Tansiyon ilaçları da gerektiğinde kullanılabilir.

Tekrar Kontrol Edin

Odaklanma Sorunu Yaşayanlar İçin Çözüm Yolları Nelerdir?

Günümüzde, birçok insanın karşı karşıya kaldığı bir sorun odaklanma sorunu. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve sürekli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super