Ana Sayfa / Sağlık / Otizm Nedir?

Otizm Nedir?

Otizm, bir nörogelişimsel bozukluk olarak tanımlanır ve kişinin sosyal etkileşim ve iletişim becerileri ile sınırlı, tekrarlayıcı davranışları ve ilgi alanları vardır. Otizmli bireyler genellikle, diğer insanlarla bağ kurmakta zorlanır ve iletişim becerilerinde gecikme veya eksiklikler gösterirler. Ayrıca, tekrarlayıcı davranışlar, rutinlere bağlılık, ilgi alanlarındaki sınırlılık gibi özellikleri de vardır.

Otizmin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, çeşitli faktörlerin bir arada rol oynadığı düşünülmektedir. Genetik faktörler, beyindeki yapısal ve fonksiyonel farklılıklar, gebelikte veya doğum sırasında yaşanan komplikasyonlar, çevresel faktörler gibi birçok etkenin otizm riskini arttırdığı düşünülmektedir.

Otizm spektrum bozukluğu olarak da adlandırılan otizm, erken tanı ve uygun tedavi ile yönetilebilir. Bu nedenle, erken belirtileri fark eden ailelerin bir uzmana başvurmaları ve gerekli değerlendirmelerin yapılması önemlidir. Otizmli bireylerin eğitimi, tedavisi ve rehabilitasyonu da multidisipliner bir yaklaşımla yapılmaktadır.

Tekrar Kontrol Edin

Odaklanma Sorunu Yaşayanlar İçin Çözüm Yolları Nelerdir?

Günümüzde, birçok insanın karşı karşıya kaldığı bir sorun odaklanma sorunu. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve sürekli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super