Ana Sayfa / Sağlık / Kalsiyum Nedir?
Sağlık Persöneli

Kalsiyum Nedir?

Kalsiyum, kemik ve dişlerin oluşumu ve korunmasında önemli bir rol oynayan minerallerden biridir. Ayrıca kalp kası, sinir sistemi ve kas fonksiyonu gibi birçok vücut fonksiyonunu düzenlemeye yardımcı olur.

Kalsiyum, vücudumuzun doğru çalışması için gerekli olan birçok diğer mineral ve vitamini de etkiler. Örneğin, D vitamini kalsiyum emilimini artırırken, fosfor ile birlikte kemik yapımında görev alır.

Günlük kalsiyum ihtiyacı, yaşa ve cinsiyete göre değişebilir. Genel olarak yetişkinler için günlük alınması gereken kalsiyum miktarı 1000-1200 mg arasındadır. Ancak, bazı faktörler (örneğin, gebelik veya emzirme dönemi) kalsiyum ihtiyacını artırabilir.

Kalsiyum, süt, yoğurt, peynir, yeşil yapraklı sebzeler, badem, kuru incir ve diğer bazı yiyeceklerde bulunur. Ancak, bazı insanlar kalsiyum eksikliği yaşayabilir, bu nedenle bazı durumlarda takviye kullanımı önerilebilir.

Kalsiyum eksikliği osteoporoz gibi kemik hastalıklarına yol açabilir. Ayrıca, yeterli kalsiyum alımı, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, obezite ve diyabet gibi bazı kronik hastalıkların önlenmesine de yardımcı olabilir.

Tekrar Kontrol Edin

Odaklanma Sorunu Yaşayanlar İçin Çözüm Yolları Nelerdir?

Günümüzde, birçok insanın karşı karşıya kaldığı bir sorun odaklanma sorunu. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve sürekli …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super