Ana Sayfa / Sağlık / İnfantil Pilor Stenozu Nedir?
Sağlık Persöneli

İnfantil Pilor Stenozu Nedir?

İnfantil pilor stenozu, yenidoğan bebeklerde görülen bir tıbbi durumdur. Pylorus, mide ile oniki parmak bağırsağı arasındaki dar bölgedir. İnfantil pilor stenozu, pylorus kasının aşırı büyümesi sonucu pylorusta daralma oluşmasıdır. Bu durum, mide içeriğinin oniki parmak bağırsağına geçişini engeller ve bebeklerde ciddi beslenme problemlerine neden olur.

İnfantil pilor stenozu genellikle, bebekler birkaç haftalık olduklarında ortaya çıkar. Bebeklerin kusması ve kilo alamama gibi belirtileri vardır. Kusma, özellikle yemek yedikten hemen sonra gerçekleşir ve genellikle mide içeriğinin tamamını kapsar. Bebeklerin sıklıkla aç olmalarına rağmen, beslenme sırasında huzursuz olurlar ve yemeklerini tamamlayamazlar. Bu durum, bebeklerin yeterli beslenememesine ve büyüme geriliğine yol açabilir.

İnfantil pilor stenozu, çoğunlukla erkek bebeklerde görülür ve genetik bir yatkınlığı vardır. Bebeklerin tam olarak neyin neden olduğu bilinmese de, aşırı büyüyen pylorus kasının altında yatan sorunun sebebi olduğu düşünülmektedir. Bazı durumlarda, bebeklerde bu durumun ortaya çıkmasına neden olan ilaçlar veya hastalıklar olabilir.

Tanı, bir doktor tarafından fizik muayene, ultrason ve bazen röntgen gibi görüntüleme testleri kullanılarak konur. Tedavi, ameliyatla yapılır ve bebeğin beslenme problemlerini çözmek için pylorus kasının kesilmesi gerekebilir.

İnfantil pilor stenozu, tedavi edilmediği takdirde, bebeklerin beslenme yetersizliğine ve gelişim geriliğine neden olabilir. Ancak, tedavi edildiği takdirde, bebeklerin büyüme ve gelişme oranları normale döner ve yaşamları normale döner.

Sonuç olarak, infanitil pilor stenozu, bebeklerin beslenme sorunlarına neden olan bir durumdur. Erken tanı ve tedavi, bebeğin sağlıklı büyümesine ve gelişmesine yardımcı olacaktır. Ebeveynler, bebeklerinde herhangi bir beslenme problemi belirtisi fark ederlerse, bir doktora danışarak doğru tedaviyi almak için zaman kaybetmeden harekete geçmelidirler.

Tekrar Kontrol Edin

Odaklanma Sorunu Yaşayanlar İçin Çözüm Yolları Nelerdir?

Günümüzde, birçok insanın karşı karşıya kaldığı bir sorun odaklanma sorunu. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve sürekli …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super