Ana Sayfa / Sağlık / Hipoglisemi Nedir?
Sağlık Persöneli

Hipoglisemi Nedir?

Hipoglisemi, kan şekeri seviyesinin normalin altına düşmesi durumudur. Normal bir kan şekeri seviyesi, aç karnına 70-110 mg/dL (miligram/deciliter) aralığındadır. Ancak bu değerler kişiden kişiye değişebilir.

Hipoglisemi, diyabet hastalarının sıklıkla yaşadığı bir durum olsa da, tip 1 ve tip 2 diyabet dışında da birçok farklı sebebi olabilir. İlaç yan etkileri, hormonal bozukluklar, karaciğer ya da böbrek yetmezliği, alkol kullanımı, uzun süreli açlık gibi durumlar hipoglisemiye neden olabilir.

Hipoglisemi belirtileri, hafiften şiddetliye değişebilir ve birçok farklı semptom içerebilir. Bunlar arasında baş dönmesi, terleme, titreme, çarpıntı, açlık hissi, çift görme, konsantrasyon güçlüğü, sinirlilik, anksiyete, halsizlik ve bayılma hissi sayılabilir.

Hipoglisemi, zamanında tedavi edilmediğinde ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle, belirtileri fark eden kişilerin derhal bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekmektedir. Tedavi genellikle hızlı bir şekilde kan şekeri seviyesini yükseltmekle yapılır. Diyabet hastaları, kan şekeri seviyelerini sürekli olarak kontrol etmeli ve belirtilerini fark ettikleri zaman hızlı bir şekilde müdahale etmelidirler.

Tekrar Kontrol Edin

Odaklanma Sorunu Yaşayanlar İçin Çözüm Yolları Nelerdir?

Günümüzde, birçok insanın karşı karşıya kaldığı bir sorun odaklanma sorunu. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve sürekli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super