Ana Sayfa / Sağlık / Hipertermi (Sıcak Çarpması) Nedir?
Sağlık Persöneli

Hipertermi (Sıcak Çarpması) Nedir?

Hipertermi, vücut ısısının normalin üzerinde yükselmesiyle ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Vücut ısısı, normal şartlarda 36-37 derece aralığında olurken, hipertermi durumunda bu değer 40 derecenin üzerine çıkabilir. Sıcak hava, aşırı egzersiz, aşırı alkol tüketimi, bazı ilaçlar, enfeksiyonlar, tiroid bezinin aşırı çalışması gibi çeşitli nedenlerle hipertermi meydana gelebilir.

Hipertermi, vücutta pek çok olumsuz etkiye yol açabilir. Vücutta sıvı kaybına neden olabilir, kas kramplarına ve karın ağrısına sebep olabilir. Hatta ciddi durumlarda beyin hasarına yol açarak kişinin hayatını tehdit edebilir.

Hipertermi riskini azaltmak için sıcak havalarda bol su içmek, serin yerlerde kalınmak, aşırı egzersizlerden kaçınmak ve uygun kıyafetler giymek gibi tedbirler alınmalıdır. Hipertermi belirtileri arasında ateş yükselmesi, terleme, baş ağrısı, halsizlik, kas krampları, karın ağrısı gibi şikayetler yer alır. Hipertermi şüphesi durumunda bir sağlık kuruluşuna başvurmak gereklidir.

Tekrar Kontrol Edin

Odaklanma Sorunu Yaşayanlar İçin Çözüm Yolları Nelerdir?

Günümüzde, birçok insanın karşı karşıya kaldığı bir sorun odaklanma sorunu. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve sürekli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super