Ana Sayfa / Sağlık / Hepatit D (HDV) Nedir?
Sağlık Persöneli

Hepatit D (HDV) Nedir?

Hepatit D (HDV) bir virüs tarafından neden olunan bir karaciğer enfeksiyonudur. HDV, insanların kan, semen ve diğer vücut sıvıları yoluyla bulaşabilen bir virüstür. Hepatit B virüsü (HBV) enfeksiyonu olan kişiler HDV enfeksiyonu da kapabilirler. HDV, HBV ile birlikte veya hemen sonra enfeksiyona neden olabilir.

HDV, kronik hepatit, siroz ve karaciğer kanseri gibi ciddi karaciğer hastalıklarına neden olabilir. HDV enfeksiyonu olan kişilerde, HBV enfeksiyonu olan kişilere göre daha yüksek bir karaciğer yetmezliği riski vardır.

Hepatit D’nin belirtileri, hepatit B ile benzerdir ve şunları içerebilir:

  • Yorgunluk
  • Karın ağrısı
  • İştah kaybı
  • Bulantı ve kusma
  • Deride ve gözlerde sararma

HDV enfeksiyonu olan kişilerde, HBV enfeksiyonu olanlardan daha yüksek bir enfeksiyon süresi ve daha kötü bir prognoz vardır. Bu nedenle, hepatit D enfeksiyonu olan kişilerin tedavisi önemlidir.

HDV enfeksiyonu, hepatit B aşısı ile önlenebilir. Aşılama, HDV enfeksiyonu riskini azaltır ve karaciğer hastalığına bağlı ölüm riskini azaltabilir.

Sonuç olarak, HDV enfeksiyonu ciddi bir karaciğer hastalığına neden olabilir ve HBV enfeksiyonu olan kişilerde daha yaygındır. Hepatit B aşısı, HDV enfeksiyonunu önlemek için etkili bir koruma sağlar. Herhangi bir hepatit belirtisi veya risk faktörü taşıyorsanız, bir sağlık uzmanına danışmanız önemlidir.

Tekrar Kontrol Edin

Odaklanma Sorunu Yaşayanlar İçin Çözüm Yolları Nelerdir?

Günümüzde, birçok insanın karşı karşıya kaldığı bir sorun odaklanma sorunu. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve sürekli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super