Ana Sayfa / Sağlık / Geriatri Nedir? Hangi Hastalıklarla İlgilenir?
Sağlık Persöneli

Geriatri Nedir? Hangi Hastalıklarla İlgilenir?

Geriatri, yaşlılıkla ilgili sağlık sorunlarının teşhis, tedavi ve yönetimi ile ilgilenen tıbbi bir dal olarak tanımlanabilir. Geriatrik hastalıklar, yaşlanma süreci ile doğrudan ilişkili olarak ortaya çıkan bir dizi fiziksel, zihinsel ve sosyal sorunu içerir. Geriatri uzmanları, yaşlı hastaların sağlığı ve refahı için özel eğitim almış ve yetenekli sağlık profesyonelleridir.

Geriatrik hastalıklar arasında osteoporoz, alzheimer hastalığı, demans, inme, kalp hastalıkları, kanser, depresyon, yalnızlık, düşme ve diğerleri yer alır. Yaşlılıkla birlikte, birçok insan, bağışıklık sistemi zayıfladığından ve ciddi sağlık sorunları riski arttığından daha savunmasız hale gelir.

Geriatri uzmanları, yaşlı hastaların sağlık sorunlarını değerlendirmek için özel tanı araçları kullanırlar. Bu araçlar, yaşlı hastaların zihinsel, fiziksel ve sosyal sağlığını değerlendirmek için tasarlanmıştır. Geriatri uzmanları, tedavi planları oluşturmak için hastaların tıbbi geçmişlerini, yaşam tarzlarını ve diğer faktörleri de dikkate alırlar.

Geriatri, yaşlı hastaların sağlığı için özel bir yaklaşım gerektirir. Yaşlı hastaların yaşadığı sağlık sorunları, genç hastalarda görülebilecek sorunlardan farklı olabilir. Yaşlı hastalarda, birçok hastalık aynı anda görülebilir ve birden fazla ilaç kullanımı gibi tedavi planları da daha karmaşık hale gelir.

Sonuç olarak, geriatri, yaşlılıkla ilgili sağlık sorunlarının teşhis, tedavi ve yönetimi ile ilgilenen tıbbi bir dal olarak tanımlanır. Geriatrik hastalıklar arasında osteoporoz, alzheimer hastalığı, demans, inme, kalp hastalıkları, kanser, depresyon, yalnızlık, düşme ve diğerleri yer alır. Geriatri uzmanları, yaşlı hastaların sağlık sorunlarını değerlendirmek ve tedavi planları oluşturmak için özel tanı araçları kullanırlar. Yaşlı hastaların sağlığı için özel bir yaklaşım gerektiğinden, geriatri, yaşlı hastaların refahını ve sağlığını artırmak için önemlidir.

Tekrar Kontrol Edin

Odaklanma Sorunu Yaşayanlar İçin Çözüm Yolları Nelerdir?

Günümüzde, birçok insanın karşı karşıya kaldığı bir sorun odaklanma sorunu. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve sürekli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super