Ana Sayfa / Sağlık / Gebelik Zehirlenmesi Nedir?
Sağlık Persöneli

Gebelik Zehirlenmesi Nedir?

Gebelik zehirlenmesi, kadınların gebeliğin ikinci yarısında karşılaşabileceği bir tıbbi durumdur. Preeklampsi olarak da bilinen gebelik zehirlenmesi, anne ve bebeği olumsuz etkileyebilen yüksek kan basıncı, protein idrar testi sonuçları, karaciğer fonksiyonlarında bozulma ve bazı durumlarda beyinde meydana gelen değişikliklerle karakterizedir. Gebelik zehirlenmesi, yüksek kan basıncı, yüksek protein düzeyleri ve diğer belirtilerle kendini gösterir. Belirtiler arasında ödem (özellikle ayak bileklerinde, yüzde veya ellerde), baş ağrısı, mide bulantısı veya kusma, şiddetli karın ağrısı, nefes almada zorlanma, halsizlik ve görmede bulanıklık yer alabilir.

Gebelik zehirlenmesi her zaman beklenmedik bir şekilde meydana gelir ve gebelikte ilk defa ortaya çıkabilir. Yüksek kan basıncı, diyabet, obezite, böbrek hastalığı ve çoğul gebelikler gibi risk faktörleri, gebelik zehirlenmesi gelişme riskini artırabilir. Eğer gebelik zehirlenmesi teşhis edilirse, tedavi genellikle yatak istirahati, sıkı takip ve bazı ilaçları içerir. Gebeliğin daha erken bir aşamasında teşhis edilirse, hastanede yatış gerekebilir ve hatta erken doğum önlemek için bebek sezaryenle alınabilir.

Gebelik zehirlenmesinin erken teşhisi, anne ve bebeğin sağlığı için son derece önemlidir. Bu nedenle, gebe kadınların gebelik takiplerini düzenli olarak yapmaları ve herhangi bir semptomu fark ettiklerinde doktorlarına danışmaları önerilir.

Tekrar Kontrol Edin

Odaklanma Sorunu Yaşayanlar İçin Çözüm Yolları Nelerdir?

Günümüzde, birçok insanın karşı karşıya kaldığı bir sorun odaklanma sorunu. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve sürekli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super