Ana Sayfa / Sağlık / Enzimatik Peeling Nedir?
Sağlık Persöneli

Enzimatik Peeling Nedir?

Enzimatik peeling, cilt bakımında kullanılan bir yöntemdir. Ciltteki ölü hücrelerin atılması, cilt tonunun dengelenmesi ve cilt dokusunun iyileştirilmesi için uygulanır. Kimyasal peeling yöntemlerine göre daha hafif bir işlem olması sebebiyle cildi tahriş etmeden uygulanabilen enzimatik peeling, papaya, ananas ve kabak gibi meyvelerin içinde bulunan enzimlerle yapılır.

Enzimatik peeling, meyve enzimlerinin ciltteki ölü hücreleri parçalamasıyla çalışır. Bu işlem sırasında ciltteki yağların ve kirlerin de atılmasına yardımcı olur. Bu yöntem ayrıca ciltteki lekelerin azaltılmasına, cilt tonunun düzenlenmesine ve cilt dokusunun yenilenmesine yardımcı olabilir.

Enzimatik peeling, ciltteki hassasiyet seviyesine bağlı olarak haftada bir veya iki kez uygulanabilir. Cilt tipine ve problemlere göre farklı meyveler kullanılabilir. Özellikle hassas ciltlerin tercih ettiği bu yöntem, diğer peeling yöntemleri kadar sert olmadığı için ciltte yanma, kaşıntı veya tahriş gibi yan etkilere neden olmaz.

Enzimatik peeling, ciltteki ölü hücrelerin atılmasını sağlayarak cildin daha taze ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olan doğal bir yöntemdir. Ancak ciltteki lezyonlar, yaralar veya enfeksiyonlar varsa kullanılmamalıdır. Enzimatik peeling uygulaması öncesinde, cildin iyi bir şekilde temizlenmesi ve nemlendirilmesi gerekmektedir.

Tekrar Kontrol Edin

Odaklanma Sorunu Yaşayanlar İçin Çözüm Yolları Nelerdir?

Günümüzde, birçok insanın karşı karşıya kaldığı bir sorun odaklanma sorunu. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve sürekli …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super