Ana Sayfa / Kimdir / Türk Şarkıcılar / Emel Sayın Kimdir?

Emel Sayın Kimdir?

Emel Sayın, Türk halk müziği ve Türk sanat müziği sanatçısıdır. 14 Kasım 1945 tarihinde İstanbul’da doğan sanatçı, müzik kariyerine 1960’lı yılların ortalarında çıkardığı “Aldırma Gönül” adlı şarkısıyla adım atmıştır.

Emel Sayın, müzik hayatı boyunca birçok başarılı albüm ve şarkıya imza atmıştır. “Gülhane Parkı”, “Seni Sevmeyen Ölsün”, “Gurbet” ve “Öyle Sarhoş Olsam ki” gibi şarkılarıyla Türk müzikseverlerin gönlünde taht kurmuştur.

Sanatçı, müzik hayatının yanı sıra birçok tiyatro ve sinema filminde de yer almıştır. “Selamsız Bandosu”, “Canım Kardeşim” ve “Ah Güzel İstanbul” gibi yapımlarda başrol oynamıştır.

Emel Sayın, müzik kariyeri boyunca birçok ödül kazanmıştır. 1985 yılında düzenlenen Altın Kelebek Ödülleri’nde “En İyi Kadın Sanatçı” ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca, 2007 yılında “Gülhane Parkı” adlı şarkısıyla Türkiye Müzik Ödülleri’nde “En İyi Türk Sanat Müziği Şarkısı” ödülünü almıştır.

Sanatçı, müzik hayatının yanı sıra sosyal sorumluluk projelerine de destek vermektedir. Özellikle, kanserli çocuklar için düzenlenen “Bir Tutam Umut” kampanyasında yer almıştır.

Emel Sayın, Türk müzik sahnesinde önemli bir yere sahip olan bir sanatçıdır. Kendine özgü tarzı ve sesiyle Türk müzikseverlerin gönlünde taht kurmuştur. Müzik hayatına olan tutkusu ve çalışkanlığıyla, Emel Sayın gelecekte de Türk müziğine yeni eserler kazandırmaya devam edecektir.

Tekrar Kontrol Edin

Güçlü Soydemir Kimdir?

Güçlü Soydemir, Türk arabesk müziği sanatçısıdır. Kendine has yorumu ve güçlü sesi ile tanınan Soydemir, …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super