Ana Sayfa / Sağlık / Astigmat Nedir?
Sağlık Persöneli

Astigmat Nedir?

Astigmatizm, gözün kornea veya lensindeki düzensiz şekil nedeniyle görüntü odaklama sorunu yaşanmasıdır. Normalde kornea ve lens düzgün bir yüzeye sahiptir ve gelen ışık doğru bir şekilde retina üzerine odaklanır. Ancak astigmatizmde, kornea veya lens düzensiz bir şekle sahiptir ve ışık doğru bir şekilde odaklanamaz.

Astigmatizm, uzak veya yakın mesafeden görüşü etkileyebilir ve genellikle diğer göz sorunları, özellikle miyopi veya hipermetropi ile birlikte görülür. Astigmatizm semptomları arasında bulanık görüş, göz yorgunluğu, baş ağrısı ve göz yanması yer alabilir.

Astigmatizm genellikle doğuştan oluşur, ancak göz yaralanmaları veya göz ameliyatları sonucu da gelişebilir. Astigmatizm, genellikle bir göz muayenesi sırasında teşhis edilir ve bir göz doktoru veya optometrist tarafından tedavi edilir.

Astigmatizmin tedavisi, semptomların şiddetine ve bireysel ihtiyaçlara göre değişebilir. Tedavi seçenekleri arasında gözlük, kontakt lensler ve refraktif cerrahi yer alabilir. Gözlük ve kontakt lensler, kornea ve lensin düzensiz şeklini telafi ederek doğru odaklama sağlar. Refraktif cerrahi, lazerle korneanın düzgün şekil almasını sağlar ve ışığın doğru bir şekilde retina üzerine odaklanmasına yardımcı olur.

Astigmatizm, genellikle zararsız bir durumdur ve tedavi edilmediğinde uzun vadeli etkileri yoktur. Ancak, astigmatizm semptomları, günlük aktiviteleri etkileyebilir ve gözlük veya kontakt lensler kullanarak tedavi edilmelidir.

Sonuç olarak, astigmatizm gözün kornea veya lensindeki düzensiz şekil nedeniyle görüntü odaklama sorunu yaşanmasıdır. Astigmatizm semptomları arasında bulanık görüş, göz yorgunluğu, baş ağrısı ve göz yanması yer alabilir. Astigmatizm genellikle doğuştan oluşur ve gözlük, kontakt lensler veya refraktif cerrahi gibi tedavi seçenekleri ile tedavi edilir. Astigmatizm, uzun vadeli etkileri olmayan zararsız bir durumdur, ancak semptomlar günlük aktiviteleri etkileyebilir ve tedavi edilmelidir.

Tekrar Kontrol Edin

Odaklanma Sorunu Yaşayanlar İçin Çözüm Yolları Nelerdir?

Günümüzde, birçok insanın karşı karşıya kaldığı bir sorun odaklanma sorunu. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve sürekli …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super